BEZPIECZNIEJ NA DROGACH W GMINIE MSZANA DZIĘKI FUNDACJI JSW

Data dodania: 8 grudnia 2020 20:04
BEZPIECZNIEJ NA DROGACH W GMINIE MSZANA DZIĘKI FUNDACJI JSW

Od piątku, 11 grudnia 2020 r., piesi będą mogli korzystać z odnowionych i przebudowanych przejść dla pieszych w ciągach dróg powiatowych nr: 5018S ulica Centralna w Połomi oraz 5043S ulica Wiejska w Gogołowej. To dobra wiadomość dla mieszkańców gminy Mszana jak również dla wszystkich dzieci i młodzieży uczęszczających do pobliskich placówek oświatowych.

Rozwiązania zaproponowane przez Powiatowy Zarząd Dróg które zostały zastosowane na drogach to tak zwane aktywne przejścia dla pieszych. Powyższe rozwiązanie można opisać jako zestaw działań, które mają podnieść ostrożność kierowców na przejściu, poprawić dostrzegalność pieszego i ułatwić mu przejście przez jezdnię. Głównym elementem jest pulsacyjne żółte światło, uruchamiane za pomocą czujnika ruchu. Wykrywa on pieszych zbliżających się do „zebry” i uruchamia sygnał ostrzegawczy dla kierowców.  Samo przejście jest dodatkowo oznakowane m.in. poprzez zastosowanie oznakowania grubowarstwowego o zwiększonej trwałości, zaś na dojściach do przejścia pojawiaa się kostka brukowa integracyjna ułatwiająca osobom z wadami wzroku dojście do przejścia. W 2018 r. podobne rozwiązania pojawiły się w 3 miejscach na obszarze powiatu wodzisławskiego – na dużych, ruchliwych ulicach w Wodzisławiu Śląskim, Gorzycach i Łaziskach, gdzie nie można było zastosować innych środków uspokojenia ruchu. Z doświadczenia wynika, iż zastosowane aktywne przejścia dla pieszych są rozwiązaniem ok. 10-krotnie tańszym od sygnalizacji świetlnej, dzięki czemu pozwalają doraźnie poprawić bezpieczeństwo w wielu miejscach.

Wszystkie te urządzenia zostały zakupione i zainstalowane dzięki współpracy Powiatowego Zarządu Dróg z Fundacją JSW, która na wykonanie przejść aktywnych w rejonach szkół przekazała na rzecz Powiatu Wodzisławskiego darowiznę pieniężną.  Koszt inwestycji ostatecznie wyniósł 39 204,70 zł brutto, zaś całość zadania zrealizowała firma Fabryka Urządzeń Sygnalizacyjnych i Teletechnicznych „Sygnały” Sp. z o.o.  z siedzibą przy ul. Sygnały 62, 44-251 Rybnik.